Illinois Capacitor 305PMB700KBP0
305PMB700KBP0 picture photo
Mfg. Part Number
305PMB700KBP0
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 3UF 10% 700V RADIAL
Datasheet Download
305PMB700KBP0.pdf
Availability of 305PMB700KBP0
QUANTITY
305PMB700KBP0 Order Process
Ship out your order
Specifications of 305PMB700KBP0
Internal Part NumberEIS-305PMB700KBP0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesPMB
PackagingBulk
Capacitance3µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC420V
Voltage Rating - DC700V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)2.1 mOhm
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRectangular Box
Size / Dimension1.673" L x 1.299" W (42.50mm x 33.00mm)
Height - Seated (Max)1.772" (45.00mm)
Termination*
Lead Spacing-
ApplicationsHigh Frequency, Switching
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)305PMB700KBP0
Related Links305PMB, 305PMB700KBP0 Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
305PMB700KBP0 Details Description
Related parts for 305PMB700KBP0
DIODE GPP 1A 400V 4DIP datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS STR .230" GOLD datasheet.pdf
RES 0.301 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 30 TYPE D 5POS datasheet.pdf
IC OPAMP GP 7.5MHZ RRO 8UMAX datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
RJ45 STACKED LED 8 PORT datasheet.pdf
IC REG BOOST INV ADJ 0.1A 12WDFN datasheet.pdf
RES 2.94K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf