Bourns Inc. 3082P-1-102LF
3082P-1-102LF picture photo
Mfg. Part Number
3082P-1-102LF
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 1K OHM 0.3W PC PIN
Datasheet Download
3082P-1-102LF.pdf
Availability of 3082P-1-102LF
QUANTITY
3082P-1-102LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 3082P-1-102LF
Internal Part NumberEIS-3082P-1-102LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsTrimpot Potentiometer Substitution Guide
PCN Assembly/OriginFacility Transfer Jul/2012
Standard Package25
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3082 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)1k
Power (Watts)0.3W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns10
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.150" x 0.098" Face x 0.500" L (3.80mm x 2.50mm x 12.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3082P-1-102LF
Related Links3082P-, 3082P-1-102LF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3082P-1-102LF Details Description
Related parts for 3082P-1-102LF
BATTERY PACK NIMH 3.6V 2100 MAH datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 1.5A DO214AA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 6.2A 8-SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-36VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 66POS SKT datasheet.pdf
SENSOR PHOTO 5M 12-24VDC NPN datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
RES SMD 30K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 1.7PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf