Bourns Inc. 3082P-1-105LF
3082P-1-105LF picture photo
Mfg. Part Number
3082P-1-105LF
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 1M OHM 0.3W PC PIN
Datasheet Download
3082P-1-105LF.pdf
Availability of 3082P-1-105LF
QUANTITY
3082P-1-105LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 3082P-1-105LF
Internal Part NumberEIS-3082P-1-105LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsTrimpot Potentiometer Substitution Guide
PCN Assembly/OriginFacility Transfer Jul/2012
Standard Package25
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3082 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)1M
Power (Watts)0.3W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns10
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.150" x 0.098" Face x 0.500" L (3.80mm x 2.50mm x 12.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3082P-1-105LF
Related Links3082P-, 3082P-1-105LF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3082P-1-105LF Details Description
Related parts for 3082P-1-105LF
TAPE ALUM FOIL 152.4MMX49.9M datasheet.pdf
IC LI-ION BATT PROTECT SOT23-5 datasheet.pdf
LAMP SUPER BRIGHT BLUE LED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 600W datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
HAN BRID-RJ45C-FEMALE INSULATION datasheet.pdf
RES SMD 3.65K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM XCUT datasheet.pdf
PLUG ASSY MODULE datasheet.pdf
26500 61C 61#20 P BY RECP LC datasheet.pdf
Virtex⑩-E 1.8 V FPGA Field Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf