Bourns Inc. 3082P-1-105LF
3082P-1-105LF picture photo
Mfg. Part Number
3082P-1-105LF
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 1M OHM 0.3W PC PIN
Datasheet Download
3082P-1-105LF.pdf
Availability of 3082P-1-105LF
QUANTITY
3082P-1-105LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 3082P-1-105LF
Internal Part NumberEIS-3082P-1-105LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsTrimpot Potentiometer Substitution Guide
PCN Assembly/OriginFacility Transfer Jul/2012
Standard Package25
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3082 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)1M
Power (Watts)0.3W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns10
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.150" x 0.098" Face x 0.500" L (3.80mm x 2.50mm x 12.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3082P-1-105LF
Related Links3082P-, 3082P-1-105LF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3082P-1-105LF Details Description
Related parts for 3082P-1-105LF
CAP TANT 1UF 50V 20% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.7K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 450.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS PIN datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 10V NP0 0201 datasheet.pdf
RES 2K OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 200V FLATPACK datasheet.pdf