Bourns Inc. 3082P-1-204
3082P-1-204 picture photo
Mfg. Part Number
3082P-1-204
Brief Description
TRIMMER 200K OHM 0.3W PC PIN
Datasheet Download
3082P-1-204.pdf
Availability of 3082P-1-204
QUANTITY
3082P-1-204 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3082P-1-204
Internal Part NumberEIS-3082P-1-204
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTube
Resistance (Ohms)200k
Power (Watts)0.3W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.150" x 0.098" Face x 0.500" L (3.80mm x 2.50mm x 12.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3082P-1-204
Related Links3082P, 3082P-1-204 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3082P-1-204 Details Description
Related parts for 3082P-1-204
IC MCU 8BIT 1.5KB OTP 8SOIJ datasheet.pdf
CABLE MARKER S LAM 4"X.50" datasheet.pdf
RES SMD 1M OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
OSC VCTCXO 26.000MHZ CL SNWV SMD datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
INDICATOR datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS INLINE PIN datasheet.pdf