Bourns Inc. 3082P-1-205
3082P-1-205 picture photo
Mfg. Part Number
3082P-1-205
Brief Description
TRIMMER 2M OHM 0.3W PC PIN
Datasheet Download
3082P-1-205.pdf
Availability of 3082P-1-205
QUANTITY
3082P-1-205 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3082P-1-205
Internal Part NumberEIS-3082P-1-205
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTube
Resistance (Ohms)2M
Power (Watts)0.3W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.150" x 0.098" Face x 0.500" L (3.80mm x 2.50mm x 12.70mm)