Bourns Inc. 3082P-1-205
3082P-1-205 picture photo
Mfg. Part Number
3082P-1-205
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 2M OHM 0.3W PC PIN
Datasheet Download
3082P-1-205.pdf
Availability of 3082P-1-205
QUANTITY
3082P-1-205 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3082P-1-205
Internal Part NumberEIS-3082P-1-205
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsTrimpot Potentiometer Substitution Guide
PCN Assembly/OriginFacility Transfer Jul/2012
Standard Package25
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3082 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)2M
Power (Watts)0.3W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns10
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.150" x 0.098" Face x 0.500" L (3.80mm x 2.50mm x 12.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3082P-1-205
Related Links3082P, 3082P-1-205 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3082P-1-205 Details Description
Related parts for 3082P-1-205
RES SMD 16.5KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FITTING SNAP ON FP VERT IVORY datasheet.pdf
IC AMP LIMIT 10.7GBPS 20-TQFN datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.15A 5SOT datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 10AWG YELLOW 100' datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W +/-24VOUT SMD datasheet.pdf
RES 5.36K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf