Bourns Inc. 3082P-45-205
3082P-45-205 picture photo
Mfg. Part Number
3082P-45-205
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 2M OHM 0.3W PC PIN
Datasheet Download
3082P-45-205.pdf
Availability of 3082P-45-205
QUANTITY
3082P-45-205 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3082P-45-205
Internal Part NumberEIS-3082P-45-205
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginFacility Transfer Jul/2012
Standard Package25
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3082 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)2M
Power (Watts)0.3W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns10
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.169" x 0.098" Face x 0.500" L (4.30mm x 2.50mm x 12.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3082P-45-205
Related Links3082P-, 3082P-45-205 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3082P-45-205 Details Description
Related parts for 3082P-45-205
RES SMD 383 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
MIC MARK-2 PLUG HSG 11P datasheet.pdf
TERM BLOCK DIN RAIL 6MM BLUE datasheet.pdf
CONTROL LOG 24 IN 16OUT 100-240V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
RES 340K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 270MA 850 MOHM datasheet.pdf
PE000SM6E=C7096 datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
26500 8C 8#12 PIN RECP datasheet.pdf
1UF 63V 5X11 datasheet.pdf