API Delevan 3090-392H
3090-392H picture photo
Mfg. Part Number
3090-392H
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 3.9UH 180MA 2.3 OHM
Datasheet Download
3090-392H.pdf
Availability of 3090-392H
QUANTITY
3090-392H Order Process
Ship out your order
Specifications of 3090-392H
Internal Part NumberEIS-3090-392H
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series3090
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CorePowdered Iron
Inductance3.9µH
Tolerance±3%
Current Rating180mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)2.3 Ohm Max
Q @ Freq25 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant60MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test7.9MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.100" L x 0.100" W (2.54mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.050" (1.27mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3090-392H
Related Links3090, 3090-392H Datasheet, API Delevan Distributor
3090-392H Details Description
Related parts for 3090-392H
DIODE ZENER 18V 500MW SOD123 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 48V 1A datasheet.pdf
TRIMMER datasheet.pdf
HYBR.CABLE ASSY, AC, 15M -2 X HA datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X22.86MM T412 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 22POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X38.5MM 12VDC WIRE datasheet.pdf