API Delevan 3090-560J
3090-560J picture photo
Mfg. Part Number
3090-560J
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 56NH 750MA 135 MOHM
Datasheet Download
3090-560J.pdf
Availability of 3090-560J
QUANTITY
3090-560J Order Process
Ship out your order
Specifications of 3090-560J
Internal Part NumberEIS-3090-560J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series3090
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CorePowdered Iron
Inductance56nH
Tolerance±5%
Current Rating750mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)135 mOhm Max
Q @ Freq35 @ 50MHz
Frequency - Self Resonant800MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test50MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.100" L x 0.100" W (2.54mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.050" (1.27mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3090-560J
Related Links3090, 3090-560J Datasheet, API Delevan Distributor
3090-560J Details Description
Related parts for 3090-560J
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 20W datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 14DIP datasheet.pdf
IC USB DISTRIB SW QUAD 16-SOIC datasheet.pdf
SENSOR 75PSIS M12 4-20 MA datasheet.pdf
RES 20.0K OHM 2W 1% AXIAL datasheet.pdf
PLC RELAY OPTOCOUPLER 48V datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 51 TYPE A 33POS datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
PLC SPLITTER 1X8 S-GRADE 1M datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPST 2A 48V datasheet.pdf
CAP FILM 330NF 10% 310VAC RAD datasheet.pdf