API Delevan 3090R-222G
3090R-222G picture photo
Mfg. Part Number
3090R-222G
Brief Description
FIXED IND 2.2UH 240MA 1.3 OHM
Datasheet Download
3090R-222G.pdf
Availability of 3090R-222G
QUANTITY
3090R-222G Order Process
Ship out your order
Specifications of 3090R-222G
Internal Part NumberEIS-3090R-222G
Material - CorePowdered Iron
Inductance2.2µH
Tolerance±2%
Current Rating240mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.3 Ohm Max
Q @ Freq25 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant80MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test7.9MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.100" L x 0.100" W (2.54mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.050" (1.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3090R-222G
Related Links3090R, 3090R-222G Datasheet, API Delevan Distributor
3090R-222G Details Description
Related parts for 3090R-222G
OPTOISOLATOR 5KV TRANS 4DIP datasheet.pdf
RES 0.22 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 7.5W 9-18VIN 05VOUT datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 500MW SOD123 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
ST-5ES1N8A9K04S datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 15POS PIN datasheet.pdf