API Delevan 3094-561JS
3094-561JS picture photo
Mfg. Part Number
3094-561JS
Brief Description
FIXED IND 560NH 510MA 190 MOHM
Datasheet Download
3094-561JS.pdf
Availability of 3094-561JS
QUANTITY
3094-561JS Order Process
Ship out your order
Specifications of 3094-561JS
Internal Part NumberEIS-3094-561JS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package650
Material - CoreIron
Inductance560nH
Tolerance±5%
Current Rating510mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)190 mOhm Max
Q @ Freq70 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant170MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test25MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.163" L x 0.133" W (4.14mm x 3.38mm)
Height - Seated (Max)0.140" (3.56mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3094-561JS
Related Links3094-, 3094-561JS Datasheet, API Delevan Distributor
3094-561JS Details Description
Related parts for 3094-561JS
IC VREF SHUNT 5V SC70 datasheet.pdf
CONN RCPT 2 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS JAM NUT W/SKTS datasheet.pdf
RES SMD 1.8K OHM 1% 0.4W 0204 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RES 365 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 560 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
LOGIC MODULE datasheet.pdf
IC OSC VCXO 644.5313MHZ 6CLCC datasheet.pdf