API Delevan 3094R-562JS
3094R-562JS picture photo
Mfg. Part Number
3094R-562JS
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 5.6UH 160MA 1.8 OHM
Datasheet Download
3094R-562JS.pdf
Availability of 3094R-562JS
QUANTITY
3094R-562JS Order Process
Ship out your order
Specifications of 3094R-562JS
Internal Part NumberEIS-3094R-562JS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package650
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series3094R
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreIron
Inductance5.6µH
Tolerance±5%
Current Rating160mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.8 Ohm Max
Q @ Freq65 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant40MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test7.9MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.163" L x 0.133" W (4.14mm x 3.38mm)
Height - Seated (Max)0.140" (3.56mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3094R-562JS
Related Links3094R, 3094R-562JS Datasheet, API Delevan Distributor
3094R-562JS Details Description
Related parts for 3094R-562JS
RES ARRAY 8 RES 220K OHM 16DIP datasheet.pdf
IC MICROPWR COMP DUAL 8-DIP datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST FLYBK PWM 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
RES 505 OHM 3W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 31POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
ANT WIRELESS UHF 410-420MHZ 76" datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 20A datasheet.pdf