Honeywell Sensing and Productivity Solutions 309NPC100K
309NPC100K picture photo
Mfg. Part Number
309NPC100K
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 100K OHM 1W CERMET LINEAR
Datasheet Download
309NPC100K.pdf
Availability of 309NPC100K
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
309NPC100K Order Process
Ship out your order
Specifications of 309NPC100K
Internal Part NumberEIS-309NPC100K
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductPotentiometer Line
Standard Package1
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
Series309NPC
PackagingBulk
TaperLinear
Resistance (Ohms)100k
Tolerance±10%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)1W
Temperature Coefficient-
Number of Turns1
Rotation295°
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Termination StylePCB Pins
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.750" (19.05mm)
Actuator Diameter0.125" (3.18mm)
Bushing Thread1/4-32
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)309NPC100K
Related Links309NP, 309NPC100K Datasheet, Honeywell Sensing and Productivity Solutions Distributor
309NPC100K Details Description
Related parts for 309NPC100K
RES SMD 36.5K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .125 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 64.9K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
RES 953 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X25.4MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONN INLINE RCPT 5SKT SLD CUP datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W datasheet.pdf
FIXED IND 9.1NH 320MA 380 MOHM datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10% 15V 2214 datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf