Honeywell Sensing and Productivity Solutions 309NPC100K
309NPC100K picture photo
Mfg. Part Number
309NPC100K
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 100K OHM 1W CERMET LINEAR
Datasheet Download
309NPC100K.pdf
Availability of 309NPC100K
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
309NPC100K Order Process
Ship out your order
Specifications of 309NPC100K
Internal Part NumberEIS-309NPC100K
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductPotentiometer Line
Standard Package1
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
Series309NPC
PackagingBulk
TaperLinear
Resistance (Ohms)100k
Tolerance±10%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)1W
Temperature Coefficient-
Number of Turns1
Rotation295°
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Termination StylePCB Pins
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.750" (19.05mm)
Actuator Diameter0.125" (3.18mm)
Bushing Thread1/4-32
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)309NPC100K
Related Links309NP, 309NPC100K Datasheet, Honeywell Sensing and Productivity Solutions Distributor
309NPC100K Details Description
Related parts for 309NPC100K
MODULE IGBT CBI E3 datasheet.pdf
IC CTRLR IMPVP-IV SGL-PHS 40-QFN datasheet.pdf
RES 12.7 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 11POS R/A 5MM datasheet.pdf
FUSE AUTOMOTIVE 15A 32VDC BLADE datasheet.pdf
RES 1K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
40MM WHITE WIDE AREA BAR LIGHT datasheet.pdf
CBL RIBN 26COND 0.039 CLEAR 500' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .125" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 15V 18W datasheet.pdf