Vishay Semiconductor/Diodes Division 30CPQ090
30CPQ090 picture photo
Mfg. Part Number
30CPQ090
Brief Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 90V TO247AC
Datasheet Download
30CPQ090.pdf
Availability of 30CPQ090
QUANTITY
30CPQ090 Order Process
Ship out your order
Specifications of 30CPQ090
Internal Part NumberEIS-30CPQ090
Standard Package500
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)90V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If860mV @ 15A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr550µA @ 90V
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-247-3
Supplier Device PackageTO-247AC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)30CPQ090
Related Links30CP, 30CPQ090 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
30CPQ090 Details Description
Related parts for 30CPQ090
CONN EDGECARD 86POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .125 EXTEND datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 3.81MM datasheet.pdf
RACK ADAPTS 19 TO 24" LT GREY 8U datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 16V 20% 1206 datasheet.pdf
P&S 2P 3W 20A/250V RCPT.-WTRTT datasheet.pdf
IC VREF SERIES 3.3V SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 698 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf