JST Sales America Inc. 30FLZ-SM1-TB
30FLZ-SM1-TB picture photo
Mfg. Part Number
30FLZ-SM1-TB
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FFC TOP 30POS 0.50MM R/A
Datasheet Download
30FLZ-SM1-TB.pdf
Availability of 30FLZ-SM1-TB
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
30FLZ-SM1-TB Order Process
Ship out your order
Specifications of 30FLZ-SM1-TB
Internal Part NumberEIS-30FLZ-SM1-TB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFLZ
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFFC, FPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Top
Number of Positions30
Pitch0.020" (0.50mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.079" (2.00mm)
Locking FeatureSlide Lock
Cable End TypeTapered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishTin-Lead
Housing MaterialPolyamide (PA46), Nylon 4/6
Actuator MaterialPolyamide (PA46), Nylon 4/6
FeaturesSolder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)30FLZ-SM1-TB
Related Links30FLZ-, 30FLZ-SM1-TB Datasheet, JST Sales America Inc. Distributor
30FLZ-SM1-TB Details Description
Related parts for 30FLZ-SM1-TB
IC MPU SUPRVISRY CIRC 3.3V 16DIP datasheet.pdf
TRANS NPN 45V 0.5A SOT-23 datasheet.pdf
CAP CER 22PF 500V 1111 datasheet.pdf
RELAY SSR FET SPST 600V 4SOP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-18 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
25 POS WATER RES HOOD LONG SCR datasheet.pdf
CONN HEADER 0.100 6 POS datasheet.pdf
CABLE 33POS .100 JUMPER 6 INCH datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CAP FILM 0.36UF 5% 2500VDC AXIAL datasheet.pdf