Vishay Semiconductor/Diodes Division 30HFU-200
30HFU-200 picture photo
Mfg. Part Number
30HFU-200
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 200V 30A DO203AB
Datasheet Download
30HFU-200.pdf
Availability of 30HFU-200
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
30HFU-200 Order Process
Ship out your order
Specifications of 30HFU-200
Internal Part NumberEIS-30HFU-200
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingBulk
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)200V
Current - Average Rectified (Io)30A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.45V @ 30A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)80ns
Current - Reverse Leakage @ Vr35µA @ 200V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeChassis, Stud Mount
Package / CaseDO-203AB, DO-5, Stud
Supplier Device PackageDO-203AB
Operating Temperature - Junction-40°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)30HFU-200
Related Links30HF, 30HFU-200 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
30HFU-200 Details Description
Related parts for 30HFU-200
MEMORY CARD FLASH 14GB datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1.2KV 8A TO220AC datasheet.pdf
TRIMMER 1M OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
FIXED IND 1.1NH 1A 70 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS SKT datasheet.pdf
IC MCU ARM 256KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
MULTI-PAIR 64COND 26AWG GRY SHLD datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 535MA 280 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 75UH 2.5A 70 MOHM TH datasheet.pdf
ANVIL datasheet.pdf
CAP FILM 0.82UF 10% 2.5KV RAD datasheet.pdf