Vishay Semiconductor/Diodes Division 30HFU-300
30HFU-300 picture photo
Mfg. Part Number
30HFU-300
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 300V 30A DO203AB
Datasheet Download
30HFU-300.pdf
Availability of 30HFU-300
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
30HFU-300 Order Process
Ship out your order
Specifications of 30HFU-300
Internal Part NumberEIS-30HFU-300
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingBulk
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)300V
Current - Average Rectified (Io)30A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.45V @ 30A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)80ns
Current - Reverse Leakage @ Vr35µA @ 300V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeChassis, Stud Mount
Package / CaseDO-203AB, DO-5, Stud
Supplier Device PackageDO-203AB
Operating Temperature - Junction-40°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)30HFU-300
Related Links30HF, 30HFU-300 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
30HFU-300 Details Description
Related parts for 30HFU-300
CAP ALUM 2200UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 24-SOIC datasheet.pdf
LED CYAN CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
IC RCVR DIFF QUAD LV HS 16SOIC datasheet.pdf
IGBT MOD 6PAC 1700V 75A KA SER datasheet.pdf
RES 150 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
D-144-25 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 3A 125V datasheet.pdf
IC DVR GATE HALF BRIDGE 10LLP datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 0.1% 6W 2512 datasheet.pdf
PLIERS ELECT ROUND NOSE 4.72" datasheet.pdf