Toshiba Semiconductor & Storage 30JL2C41(F)
30JL2C41(F) picture photo
Mfg. Part Number
30JL2C41(F)
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE ARRAY GP 600V 30A TO3P
Datasheet Download
30JL2C41(F).pdf
Availability of 30JL2C41(F)
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
30JL2C41(F) Order Process
Ship out your order
Specifications of 30JL2C41(F)
Internal Part NumberEIS-30JL2C41(F)
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingBulk
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)600V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)30A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If2V @ 15A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)50ns
Current - Reverse Leakage @ Vr50µA @ 600V
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-3P-3, SC-65-3
Supplier Device PackageTO-3P(N)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)30JL2C41(F)
Related Links30JL2, 30JL2C41(F) Datasheet, Toshiba Semiconductor & Storage Distributor
30JL2C41(F) Details Description
Related parts for 30JL2C41(F)
RES SMD 562 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 36.5 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE GLASS 63MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN MMCX JACK GANG 8POS PCB datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 32POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
RES SMD 127 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
IE-GIGA-MINIMC MODULE, TX/LX-SM1 datasheet.pdf
CAP POLYMER 390UF 20% 2.5V SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 105POS .050 THRUHL datasheet.pdf