Micro Commercial Components (MCC) 30KP108A-TP
30KP108A-TP picture photo
Mfg. Part Number
30KP108A-TP
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 108VWM 175.2VC R6
Datasheet Download
30KP108A-TP.pdf
Availability of 30KP108A-TP
QUANTITY
30KP108A-TP Order Process
Ship out your order
Specifications of 30KP108A-TP
Internal Part NumberEIS-30KP108A-TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationTVS Breakdown Voltage 15/May/2013
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)108V
Voltage - Breakdown (Min)120.6V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp175.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)-
Power - Peak Pulse30000W (30kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseR6, Axial
Supplier Device PackageR-6
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)30KP108A-TP
Related Links30KP1, 30KP108A-TP Datasheet, Micro Commercial Components (MCC) Distributor
30KP108A-TP Details Description
Related parts for 30KP108A-TP
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 33PF 150V 0605 datasheet.pdf
IC MEM FIFO 256X9 12NS 28DIP datasheet.pdf
TRIMMER 50 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 31A 2.3 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 8POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS PIN datasheet.pdf