Micro Commercial Components (MCC) 30KP170A-TP
30KP170A-TP picture photo
Mfg. Part Number
30KP170A-TP
Brief Description
TVS DIODE 170VWM 275VC R6
Datasheet Download
30KP170A-TP.pdf
Availability of 30KP170A-TP
QUANTITY
30KP170A-TP Order Process
Ship out your order
Specifications of 30KP170A-TP
Internal Part NumberEIS-30KP170A-TP
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)170V
Voltage - Breakdown (Min)189.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp275V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)-
Power - Peak Pulse30000W (30kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)30KP170A-TP
Related Links30KP1, 30KP170A-TP Datasheet, Micro Commercial Components (MCC) Distributor
30KP170A-TP Details Description
Related parts for 30KP170A-TP
IC VREF SERIES 2.048V 8SOIC datasheet.pdf