Micro Commercial Components (MCC) 30KP180A-TP
30KP180A-TP picture photo
Mfg. Part Number
30KP180A-TP
Brief Description
TVS DIODE 180VWM 290.4VC R6
Datasheet Download
30KP180A-TP.pdf
Availability of 30KP180A-TP
QUANTITY
30KP180A-TP Order Process
Ship out your order
Specifications of 30KP180A-TP
Internal Part NumberEIS-30KP180A-TP
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)180V
Voltage - Breakdown (Min)201.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp290.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)-
Power - Peak Pulse30000W (30kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)30KP180A-TP
Related Links30KP1, 30KP180A-TP Datasheet, Micro Commercial Components (MCC) Distributor
30KP180A-TP Details Description
Related parts for 30KP180A-TP
EVALUATION MOD FOR ADS1271-PDK datasheet.pdf
PSOC PROGRAM BOARD MCU 48-SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.5A 6WSON datasheet.pdf
DISPSBLE GLOVES NITRILE LRG 50PC datasheet.pdf
Crystal 14.31818MHz 20ppm 32pF 50 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 150K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
Connector Receptacle 45 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP FILM 120NF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf