Micro Commercial Components (MCC) 30KP216CA-TP
30KP216CA-TP picture photo
Mfg. Part Number
30KP216CA-TP
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 216VWM 348.6VC R6
Datasheet Download
30KP216CA-TP.pdf
Availability of 30KP216CA-TP
QUANTITY
30KP216CA-TP Order Process
Ship out your order
Specifications of 30KP216CA-TP
Internal Part NumberEIS-30KP216CA-TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationTVS Breakdown Voltage 15/May/2013
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)216V
Voltage - Breakdown (Min)241.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp348.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)-
Power - Peak Pulse30000W (30kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseR6, Axial
Supplier Device PackageR-6
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)30KP216CA-TP
Related Links30KP21, 30KP216CA-TP Datasheet, Micro Commercial Components (MCC) Distributor
30KP216CA-TP Details Description
Related parts for 30KP216CA-TP
PROBE HIGH VOLTAGE datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
RES SMD 54.9K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
MODULE POWER ENTRY SNAP-IN 10A datasheet.pdf
FIXED IND 32.75NH 500MA 270 MOHM datasheet.pdf
CONN BOOT RCPT .250 NATURAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf