Micro Commercial Components (MCC) 30KP260A-TP
30KP260A-TP picture photo
Mfg. Part Number
30KP260A-TP
Brief Description
TVS DIODE 260VWM 416VC R6
Datasheet Download
30KP260A-TP.pdf
Availability of 30KP260A-TP
QUANTITY
30KP260A-TP Order Process
Ship out your order
Specifications of 30KP260A-TP
Internal Part NumberEIS-30KP260A-TP
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)260V
Voltage - Breakdown (Min)290.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp416V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)-
Power - Peak Pulse30000W (30kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)30KP260A-TP
Related Links30KP2, 30KP260A-TP Datasheet, Micro Commercial Components (MCC) Distributor
30KP260A-TP Details Description
Related parts for 30KP260A-TP
CBL RIBN 26COND 0.050 BLACK 10' datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 24POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .125 SQ WW datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 150MW SOT523 datasheet.pdf
V850ES SX2 IECUBE 144LQFP T-TYPE datasheet.pdf
CONN RCPT 4 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONV DC/DC 40W 12-36VIN 15VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
RES 11.5K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 24AWG SLATE 100' datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 1.3A 186 MOHM datasheet.pdf