Micro Commercial Components (MCC) 30KP43A-TP
30KP43A-TP picture photo
Mfg. Part Number
30KP43A-TP
Brief Description
TVS DIODE 43VWM 73VC R6
Datasheet Download
30KP43A-TP.pdf
Availability of 30KP43A-TP
QUANTITY
30KP43A-TP Order Process
Ship out your order
Specifications of 30KP43A-TP
Internal Part NumberEIS-30KP43A-TP
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)43V
Voltage - Breakdown (Min)48V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp73V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)-
Power - Peak Pulse30000W (30kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)30KP43A-TP
Related Links30KP4, 30KP43A-TP Datasheet, Micro Commercial Components (MCC) Distributor
30KP43A-TP Details Description
Related parts for 30KP43A-TP
SWITCH PUSH DPST-NO 0.1A 32V datasheet.pdf
IC REG SWTCHD CAP INV -2V 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 412 OHM 0.02% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 2SMD REV datasheet.pdf
RES SMD 41.2 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
OSC PROG 1.3NS 30PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS BOX MNT PIN datasheet.pdf