Micro Commercial Components (MCC) 30KP70CA-TP
30KP70CA-TP picture photo
Mfg. Part Number
30KP70CA-TP
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 70VWM 109VC R6
Datasheet Download
30KP70CA-TP.pdf
Availability of 30KP70CA-TP
QUANTITY
30KP70CA-TP Order Process
Ship out your order
Specifications of 30KP70CA-TP
Internal Part NumberEIS-30KP70CA-TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationTVS Breakdown Voltage 15/May/2013
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)70V
Voltage - Breakdown (Min)78.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp109V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)-
Power - Peak Pulse30000W (30kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseR6, Axial
Supplier Device PackageR-6
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)30KP70CA-TP
Related Links30KP7, 30KP70CA-TP Datasheet, Micro Commercial Components (MCC) Distributor
30KP70CA-TP Details Description
Related parts for 30KP70CA-TP
RES 383K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 60.4K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 440VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
GK NICU PTAFG PU V0 REC datasheet.pdf
ADVTCA ATCA AIR BAFF FOR REAR I/ datasheet.pdf
CONN EDGE .100 40POS HL LOW P datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-24V 2W datasheet.pdf