Littelfuse 30KPA144-B
30KPA144-B picture photo
Mfg. Part Number
30KPA144-B
Brief Description
TVS DIODE 144VWM 234.36VC P600
Datasheet Download
30KPA144-B.pdf
Availability of 30KPA144-B
QUANTITY
30KPA144-B Order Process
Ship out your order
Specifications of 30KPA144-B
Internal Part NumberEIS-30KPA144-B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppression (TVS) Diodes
PCN Assembly/OriginTVS Series Assembly 15/May/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series30KPA
PackagingBulk
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)144V
Voltage - Breakdown (Min)151.96V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp234.36V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)135.8A
Power - Peak Pulse30000W (30kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)30KPA144-B
Related Links30KPA, 30KPA144-B Datasheet, Littelfuse Distributor
30KPA144-B Details Description
Related parts for 30KPA144-B
CONN TERM SGL COMP W/TAB GN datasheet.pdf
RES SMD 7.32K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC DETECT/REG 400MA 3.0V SOT89-5 datasheet.pdf
RES MO 1W 6.2 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 26.7 OHM 1% 2W 4124 datasheet.pdf
CNTRL LIQ LEV 200VAC SOCKETABLE datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 6.3V 20% 2917 datasheet.pdf
RES 18K OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
RES 22K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100" datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 10ppm 12pF 200 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf