Littelfuse 30KPA150CA-HR
30KPA150CA-HR picture photo
Mfg. Part Number
30KPA150CA-HR
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 150VWM 233.4VC AXIAL
Datasheet Download
30KPA150CA-HR.pdf
Availability of 30KPA150CA-HR
QUANTITY
30KPA150CA-HR Order Process
Ship out your order
Specifications of 30KPA150CA-HR
Internal Part NumberEIS-30KPA150CA-HR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series30KPA-HR
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)150V
Voltage - Breakdown (Min)167.6V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp233.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)129.8A
Power - Peak Pulse30000W (30kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TA)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseP600, Axial
Supplier Device PackageP600
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)30KPA150CA-HR
Related Links30KPA1, 30KPA150CA-HR Datasheet, Littelfuse Distributor
30KPA150CA-HR Details Description
Related parts for 30KPA150CA-HR
IC DRIVER MOSFET 1.5A DUAL 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 0.068 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 23POS 5.08MM datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CABLE SPEAKER 2COND 18AWG 500' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.1A 125V datasheet.pdf
RES 9.53K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 30.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 48POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
TNC STRAIGHT CLAMP JACK datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 100V 100A SOT227 datasheet.pdf