Littelfuse 30KPA160A-B
30KPA160A-B picture photo
Mfg. Part Number
30KPA160A-B
Brief Description
TVS DIODE 160VWM 252.6VC P600
Datasheet Download
30KPA160A-B.pdf
Availability of 30KPA160A-B
QUANTITY
30KPA160A-B Order Process
Ship out your order
Specifications of 30KPA160A-B
Internal Part NumberEIS-30KPA160A-B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppression (TVS) Diodes
PCN Assembly/OriginTVS Series Assembly 15/May/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series30KPA
PackagingBulk
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)160V
Voltage - Breakdown (Min)178.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp252.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)120A
Power - Peak Pulse30000W (30kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)30KPA160A-B
Related Links30KPA, 30KPA160A-B Datasheet, Littelfuse Distributor
30KPA160A-B Details Description
Related parts for 30KPA160A-B
CONN SCSI .085" MALE 50POS datasheet.pdf
IC ENCORE XP MCU FLASH 2K 28DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 60W datasheet.pdf
CAP CER 120PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 39PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
EMITTER IR 850NM 1A SMD datasheet.pdf
LACING TAPE BRD FIBERGLASS 100LB datasheet.pdf
IC FPGA 734 I/O 1517FBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf