Littelfuse 30KPA160A
30KPA160A picture photo
Mfg. Part Number
30KPA160A
Brief Description
TVS DIODE 160VWM 252.6VC AXIAL
Datasheet Download
30KPA160A.pdf
Availability of 30KPA160A
QUANTITY
30KPA160A Order Process
Ship out your order
Specifications of 30KPA160A
Internal Part NumberEIS-30KPA160A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppression (TVS) Diodes
PCN Assembly/OriginTVS Series Assembly 15/May/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyTVS - Diodes
Series30KPA
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)160V
Voltage - Breakdown (Min)178.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp252.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)120A
Power - Peak Pulse30000W (30kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)30KPA160A
Related Links30KP, 30KPA160A Datasheet, Littelfuse Distributor
30KPA160A Details Description
Related parts for 30KPA160A
RES TEMP SENS 470 OHM 5% 1/16W datasheet.pdf
TERM SOLDER PIN .250" .084"L datasheet.pdf
IC FILTER BUILDG BLK QUAD 28SSOP datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU 4K EE 8-MSOP datasheet.pdf
PUSHBUTTON SWITCH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
LED SBT-70 WARM WHITE 92CRI 2SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 39VWM P600 datasheet.pdf
DOUBLE M30 LONG M12 CN PNP NC datasheet.pdf
DSub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Solder datasheet.pdf