Littelfuse 30KPA160CA-B
30KPA160CA-B picture photo
Mfg. Part Number
30KPA160CA-B
Brief Description
TVS DIODE 160VWM 252.6VC P600
Datasheet Download
30KPA160CA-B.pdf
Availability of 30KPA160CA-B
QUANTITY
30KPA160CA-B Order Process
Ship out your order
Specifications of 30KPA160CA-B
Internal Part NumberEIS-30KPA160CA-B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppression (TVS) Diodes
PCN Assembly/OriginTVS Series Assembly 15/May/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series30KPA
PackagingBulk
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)160V
Voltage - Breakdown (Min)178.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp252.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)120A
Power - Peak Pulse30000W (30kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)30KPA160CA-B
Related Links30KPA1, 30KPA160CA-B Datasheet, Littelfuse Distributor
30KPA160CA-B Details Description
Related parts for 30KPA160CA-B
300 OHM THERMISTOR datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 150MA 2.25 OHM datasheet.pdf
IC UNIV BUS TXRX 18BIT 56SSOP datasheet.pdf
IC PCMCIA/CARDBUS DUAL 28-TSSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
MODULAR CONTACT 4-UP FEMALE datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
LED ARRAY XLAMP CXA2540 23MM WHT datasheet.pdf
IC AMP SI-MMIC datasheet.pdf
CAP ALUM 21000UF 20% 10V FLATPCK datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V datasheet.pdf