Littelfuse 30KPA168A-B
30KPA168A-B picture photo
Mfg. Part Number
30KPA168A-B
Brief Description
TVS DIODE 168VWM 272.4VC P600
Datasheet Download
30KPA168A-B.pdf
Availability of 30KPA168A-B
QUANTITY
30KPA168A-B Order Process
Ship out your order
Specifications of 30KPA168A-B
Internal Part NumberEIS-30KPA168A-B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppression (TVS) Diodes
PCN Assembly/OriginTVS Series Assembly 15/May/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series30KPA
PackagingBulk
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)168V
Voltage - Breakdown (Min)187.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp272.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)111.2A
Power - Peak Pulse30000W (30kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)30KPA168A-B
Related Links30KPA, 30KPA168A-B Datasheet, Littelfuse Distributor
30KPA168A-B Details Description
Related parts for 30KPA168A-B
CONN EDGECARD 34POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
IC OR CTRLR N+1 8TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 76POS .025 VERT SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 14POS 5.08MM datasheet.pdf
040 III PLUG 16P ASSY NAT datasheet.pdf
ADPTR TINEL LOCK STR SHELL 16 datasheet.pdf
DIODE ZENER ARRAY 5.1V 16SOIC datasheet.pdf
IC LINE DRVR DUAL ADSL2 20LFCSP datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 13C BLK datasheet.pdf
FUSE 32A 1000V DC PV SIZE 1 DUAL datasheet.pdf