Littelfuse 30KPA168C-B
30KPA168C-B picture photo
Mfg. Part Number
30KPA168C-B
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 168VWM 286.02VC P600
Datasheet Download
30KPA168C-B.pdf
Availability of 30KPA168C-B
QUANTITY
30KPA168C-B Order Process
Ship out your order
Specifications of 30KPA168C-B
Internal Part NumberEIS-30KPA168C-B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppression (TVS) Diodes
PCN Assembly/OriginTVS Series Assembly 15/May/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series30KPA
PackagingBulk
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)168V
Voltage - Breakdown (Min)177.38V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp286.02V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)111.2A
Power - Peak Pulse30000W (30kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseP600, Axial
Supplier Device PackageP600
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)30KPA168C-B
Related Links30KPA, 30KPA168C-B Datasheet, Littelfuse Distributor
30KPA168C-B Details Description
Related parts for 30KPA168C-B
Z8 EMULATOR/PROGRAMMER BOARD datasheet.pdf
IC REG BOOST 2.5V 80MA 5TSOP datasheet.pdf
RES SMD 430 OHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.5A D2PAK datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 16V NP0 0603 datasheet.pdf
RES SMD 69.8K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC OFFLINE SWITCH 3W 8SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
POT 5K OHM 0.08W CARBON LINEAR datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 515MA 700 MOHM SMD datasheet.pdf