Littelfuse 30KPA168CA-HRA
30KPA168CA-HRA picture photo
Mfg. Part Number
30KPA168CA-HRA
Brief Description
TVS DIODE 168VWM 272.4VC AXIAL
Datasheet Download
30KPA168CA-HRA.pdf
Availability of 30KPA168CA-HRA
QUANTITY
30KPA168CA-HRA Order Process
Ship out your order
Specifications of 30KPA168CA-HRA
Internal Part NumberEIS-30KPA168CA-HRA
FamilyTVS - Diodes
Series30KPA-HRA
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)168V
Voltage - Breakdown (Min)187.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp272.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)111.2A
Power - Peak Pulse30000W (30kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TA)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)30KPA168CA-HRA
Related Links30KPA16, 30KPA168CA-HRA Datasheet, Littelfuse Distributor
30KPA168CA-HRA Details Description
Related parts for 30KPA168CA-HRA
BOX ABS/PC 15.68"L X 11.73"W datasheet.pdf
MOSFET P-CH 100V 11.5A TO-220 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 8BIT 20QSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 136POS GOLD datasheet.pdf
RES 2.4K OHM 1.5W 5% AXIAL datasheet.pdf
2MM DRDW HDR SMT/PG&CAP 16CKT datasheet.pdf