Littelfuse 30KPA180-B
30KPA180-B picture photo
Mfg. Part Number
30KPA180-B
Brief Description
TVS DIODE 180VWM 304.92VC P600
Datasheet Download
30KPA180-B.pdf
Availability of 30KPA180-B
QUANTITY
30KPA180-B Order Process
Ship out your order
Specifications of 30KPA180-B
Internal Part NumberEIS-30KPA180-B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppression (TVS) Diodes
PCN Assembly/OriginTVS Series Assembly 15/May/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series30KPA
PackagingBulk
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)180V
Voltage - Breakdown (Min)190.04V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp304.92V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)104.3A
Power - Peak Pulse30000W (30kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)30KPA180-B
Related Links30KPA, 30KPA180-B Datasheet, Littelfuse Distributor
30KPA180-B Details Description
Related parts for 30KPA180-B
RES 7.5K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IDC CABLE - MSR60K/MC60M/MPR60K datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.5A 12DFN datasheet.pdf
IC 5.0V DUAL PROCESSOR MON 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 0.039UF 6.3V X6S 0201 datasheet.pdf
CAP CER 220PF 500V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.091" NYLON 1/4" datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TPS13S523 datasheet.pdf
RES 270 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .125" datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS WALL MNT PIN datasheet.pdf