Littelfuse 30KPA180A-B
30KPA180A-B picture photo
Mfg. Part Number
30KPA180A-B
Brief Description
TVS DIODE 180VWM 290.4VC P600
Datasheet Download
30KPA180A-B.pdf
Availability of 30KPA180A-B
QUANTITY
30KPA180A-B Order Process
Ship out your order
Specifications of 30KPA180A-B
Internal Part NumberEIS-30KPA180A-B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppression (TVS) Diodes
PCN Assembly/OriginTVS Series Assembly 15/May/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series30KPA
PackagingBulk
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)180V
Voltage - Breakdown (Min)201.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp290.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)104.3A
Power - Peak Pulse30000W (30kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)30KPA180A-B
Related Links30KPA, 30KPA180A-B Datasheet, Littelfuse Distributor
30KPA180A-B Details Description
Related parts for 30KPA180A-B
1.0MH H SERIES LINE FILTER datasheet.pdf
CONN FFC VERT 30POS 1.25MM PCB datasheet.pdf
TRANS NPN 40V 1.5A TO-226 datasheet.pdf
FLAG/RING KRIMPTITE (A-142-06) datasheet.pdf
RES 14.3K OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 41POS PIN datasheet.pdf
COLD SHRINK END CAP datasheet.pdf
RES SMD 1.6K OHM 1/4W 2512 datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
ADJ MACRO LENS 118WD 13.2FOV datasheet.pdf
MAGNET SECTON BRACKET NEODIM 248 datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 10% 400V AXIAL datasheet.pdf