Microsemi Commercial Components 30KPA240E3/TR13
30KPA240E3/TR13 picture photo
Mfg. Part Number
30KPA240E3/TR13
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 240VWM P600
Datasheet Download
30KPA240E3/TR13.pdf
Availability of 30KPA240E3/TR13
QUANTITY
30KPA240E3/TR13 Order Process
Ship out your order
Specifications of 30KPA240E3/TR13
Internal Part NumberEIS-30KPA240E3/TR13
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)240V
Voltage - Breakdown (Min)252.72V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp-
Current - Peak Pulse (10/1000µs)-
Power - Peak Pulse30000W (30kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseP600, Axial
Supplier Device PackageP600
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)30KPA240E3/TR13
Related Links30KPA24, 30KPA240E3/TR13 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
30KPA240E3/TR13 Details Description
Related parts for 30KPA240E3/TR13
TRIMMER 500K OHM 0.3W TH datasheet.pdf
LCD ALPHA/NUM DISPL 20X4 GRY/WHT datasheet.pdf
VARISTOR 504V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
TRANS NPN 8V 250MA SOT223 datasheet.pdf
RES SMD 127 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC DUAL 12BIT CMOS DAC 16-SOIC datasheet.pdf
OPTOISO 2.5KV TRANS W/BASE 8SOIC datasheet.pdf
SENSOR 1000PSIA 1/4 NPT W/TEMP datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
IC OSC VCXO 160MHZ 6-CLCC datasheet.pdf