Littelfuse 30KPA260A
30KPA260A picture photo
Mfg. Part Number
30KPA260A
Brief Description
TVS DIODE 260VWM 416VC AXIAL
Datasheet Download
30KPA260A.pdf
Availability of 30KPA260A
QUANTITY
30KPA260A Order Process
Ship out your order
Specifications of 30KPA260A
Internal Part NumberEIS-30KPA260A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppression (TVS) Diodes
PCN Assembly/OriginTVS Series Assembly 15/May/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyTVS - Diodes
Series30KPA
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)260V
Voltage - Breakdown (Min)290.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp416V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)72.8A
Power - Peak Pulse30000W (30kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)30KPA260A
Related Links30KP, 30KPA260A Datasheet, Littelfuse Distributor
30KPA260A Details Description
Related parts for 30KPA260A
CONN PLUG 1POS W/PINS datasheet.pdf
MODULE WIFI 802.11 B/G 3.3V datasheet.pdf
RES 20.0K OHM 1W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 17POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 20% 20V AXIAL datasheet.pdf
SPACER FOR PROTECT THE IN/OUTPUT datasheet.pdf
RS PLC 16PT(4X) 697MDL640/67 datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 2POS SMT 5MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS PIN datasheet.pdf