Littelfuse 30KPA33C-B
30KPA33C-B picture photo
Mfg. Part Number
30KPA33C-B
Brief Description
TVS DIODE 33VWM 61.43VC P600
Datasheet Download
30KPA33C-B.pdf
Availability of 30KPA33C-B
QUANTITY
30KPA33C-B Order Process
Ship out your order
Specifications of 30KPA33C-B
Internal Part NumberEIS-30KPA33C-B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppression (TVS) Diodes
PCN Assembly/OriginTVS Series Assembly 15/May/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series30KPA
PackagingBulk
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)33V
Voltage - Breakdown (Min)34.87V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp61.43V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)517.9A
Power - Peak Pulse30000W (30kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)30KPA33C-B
Related Links30KPA, 30KPA33C-B Datasheet, Littelfuse Distributor
30KPA33C-B Details Description
Related parts for 30KPA33C-B
TVS DIODE 10.2VWM 16.7VC DO204AC datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 500MW SOD123 datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.3A 30V datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 8.2K OHM 14SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 184MA 3.95 OHM datasheet.pdf
IC SYNCFIFO 1024X36 20NS 120TQFP datasheet.pdf
KIT EVAL EZ BOARD ADSP-21469 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
RES SMD 576 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM L-TAB datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 8POS INLINE PINS datasheet.pdf