Littelfuse 30KPA36CA
30KPA36CA picture photo
Mfg. Part Number
30KPA36CA
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 36VWM 61.8VC AXIAL
Datasheet Download
30KPA36CA.pdf
Availability of 30KPA36CA
QUANTITY
30KPA36CA Order Process
Ship out your order
Specifications of 30KPA36CA
Internal Part NumberEIS-30KPA36CA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppression (TVS) Diodes
PCN Assembly/OriginTVS Series Assembly 15/May/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package800
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series30KPA
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)36V
Voltage - Breakdown (Min)40.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp61.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)490.3A
Power - Peak Pulse30000W (30kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseP600, Axial
Supplier Device PackageP600
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)30KPA36CA
Related Links30KP, 30KPA36CA Datasheet, Littelfuse Distributor
30KPA36CA Details Description
Related parts for 30KPA36CA
CONN FFC VERT 10POS 1.00MM PCB datasheet.pdf
FUSE GLASS 1.8A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONN HSNG INSERT SHELL INLINE datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
POWER SUPPLY SWITCHING 5W 15V datasheet.pdf
RES 1.2K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TRANS NPN DARL 100V 15A datasheet.pdf
BLZP 5.08/14/270F SN BK BX datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf
IC VIDEO DECODER APIX2 100BGA datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 90MA 9.7 OHM SMD datasheet.pdf