Littelfuse 30KPA36CA
30KPA36CA picture photo
Mfg. Part Number
30KPA36CA
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 36VWM 61.8VC AXIAL
Datasheet Download
30KPA36CA.pdf
Availability of 30KPA36CA
QUANTITY
30KPA36CA Order Process
Ship out your order
Specifications of 30KPA36CA
Internal Part NumberEIS-30KPA36CA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppression (TVS) Diodes
PCN Assembly/OriginTVS Series Assembly 15/May/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package800
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series30KPA
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)36V
Voltage - Breakdown (Min)40.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp61.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)490.3A
Power - Peak Pulse30000W (30kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseP600, Axial
Supplier Device PackageP600
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)30KPA36CA
Related Links30KP, 30KPA36CA Datasheet, Littelfuse Distributor
30KPA36CA Details Description
Related parts for 30KPA36CA
RELAY GEN PURPOSE DPDT 30A 240V datasheet.pdf
JUMPER-H1507TR/A3048B/X 10" datasheet.pdf
RES SMD 44.2KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Crystal 9.8304MHz 30ppm 20pF 60 Ohm -10°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 1A DO204AL datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
POWER XFMR CHASSIS MOUNT W/LEADS datasheet.pdf
38 KHZ SMD SIDE-VIEW datasheet.pdf