Littelfuse 30KPA51A-HR
30KPA51A-HR picture photo
Mfg. Part Number
30KPA51A-HR
Brief Description
TVS DIODE 51VWM 86.4VC AXIAL
Datasheet Download
30KPA51A-HR.pdf
Availability of 30KPA51A-HR
QUANTITY
30KPA51A-HR Order Process
Ship out your order
Specifications of 30KPA51A-HR
Internal Part NumberEIS-30KPA51A-HR
FamilyTVS - Diodes
Series30KPA-HR
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)51V
Voltage - Breakdown (Min)57V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp86.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)350.7A
Power - Peak Pulse30000W (30kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TA)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)30KPA51A-HR
Related Links30KPA, 30KPA51A-HR Datasheet, Littelfuse Distributor
30KPA51A-HR Details Description
Related parts for 30KPA51A-HR
SWITCH SLIDE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 500V SCREW datasheet.pdf
FUSE LINKS FOR RLS 600V 250A datasheet.pdf
RES 121 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 6.3V 20% 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W datasheet.pdf
1/2" CIRCLES - 5/PK datasheet.pdf
TXRX DWDM EML 100GHZ APD XFP datasheet.pdf