Littelfuse 30KPA54CA-B
30KPA54CA-B picture photo
Mfg. Part Number
30KPA54CA-B
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 54VWM 91.4VC P600
Datasheet Download
30KPA54CA-B.pdf
Availability of 30KPA54CA-B
QUANTITY
30KPA54CA-B Order Process
Ship out your order
Specifications of 30KPA54CA-B
Internal Part NumberEIS-30KPA54CA-B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppression (TVS) Diodes
PCN Assembly/OriginTVS Series Assembly 15/May/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series30KPA
PackagingBulk
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)54V
Voltage - Breakdown (Min)60.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp91.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)331.5A
Power - Peak Pulse30000W (30kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseP600, Axial
Supplier Device PackageP600
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)30KPA54CA-B
Related Links30KPA, 30KPA54CA-B Datasheet, Littelfuse Distributor
30KPA54CA-B Details Description
Related parts for 30KPA54CA-B
HEATSHRNK POLY Q2Z 3/4"X50' BLK datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 50V C0H AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
RES 510K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC THERMOSTAT PRESET SOT23-5 datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DP3T datasheet.pdf
CAP CER 22PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf