Littelfuse 30KPA54CA-B
30KPA54CA-B picture photo
Mfg. Part Number
30KPA54CA-B
Brief Description
TVS DIODE 54VWM 91.4VC P600
Datasheet Download
30KPA54CA-B.pdf
Availability of 30KPA54CA-B
QUANTITY
30KPA54CA-B Order Process
Ship out your order
Specifications of 30KPA54CA-B
Internal Part NumberEIS-30KPA54CA-B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppression (TVS) Diodes
PCN Assembly/OriginTVS Series Assembly 15/May/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series30KPA
PackagingBulk
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)54V
Voltage - Breakdown (Min)60.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp91.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)331.5A
Power - Peak Pulse30000W (30kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)30KPA54CA-B
Related Links30KPA, 30KPA54CA-B Datasheet, Littelfuse Distributor
30KPA54CA-B Details Description
Related parts for 30KPA54CA-B
R/A HDR POWERBLADE datasheet.pdf
BOARD EVAL EZLITE BF526 datasheet.pdf
CONN HSG BOX MNT RCPT 2POS datasheet.pdf
H48-6 SHEET 300X300X3MM W/ADH datasheet.pdf
RES SMD 0.051 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 450V SCREW datasheet.pdf
GRIP TIE 8X.5" YELLOW datasheet.pdf
CAP FILM 400VDC 0.036UF RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 20% 310VAC RAD datasheet.pdf