Littelfuse 30KPA54CA-HR
30KPA54CA-HR picture photo
Mfg. Part Number
30KPA54CA-HR
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 54VWM 91.4VC AXIAL
Datasheet Download
30KPA54CA-HR.pdf
Availability of 30KPA54CA-HR
QUANTITY
30KPA54CA-HR Order Process
Ship out your order
Specifications of 30KPA54CA-HR
Internal Part NumberEIS-30KPA54CA-HR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series30KPA-HR
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)54V
Voltage - Breakdown (Min)60.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp91.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)331.5A
Power - Peak Pulse30000W (30kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TA)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseP600, Axial
Supplier Device PackageP600
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)30KPA54CA-HR
Related Links30KPA5, 30KPA54CA-HR Datasheet, Littelfuse Distributor
30KPA54CA-HR Details Description
Related parts for 30KPA54CA-HR
OPTOISO 5.3KV DARL W/BASE 6SMD datasheet.pdf
IC MONITOR PREC 2.5V TSOT23-8 datasheet.pdf
PHOTOTRNS PLSTIC SILCN NPN T13/4 datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 9.6VC SMC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
HEADER BP GUIDE & POLAR MODULE datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
ASI-SAFE BUSS MODULE PNP TYPE datasheet.pdf
EMI FILTER datasheet.pdf
CAP FILM 12NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf