Littelfuse 30KPA58C
30KPA58C picture photo
Mfg. Part Number
30KPA58C
Brief Description
TVS DIODE 58VWM 97.02VC AXIAL
Datasheet Download
30KPA58C.pdf
Availability of 30KPA58C
QUANTITY
30KPA58C Order Process
Ship out your order
Specifications of 30KPA58C
Internal Part NumberEIS-30KPA58C
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppression (TVS) Diodes
PCN Assembly/OriginTVS Series Assembly 15/May/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package800
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series30KPA
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)58V
Voltage - Breakdown (Min)61.24V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp97.02V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)327.9A
Power - Peak Pulse30000W (30kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)30KPA58C
Related Links30KP, 30KPA58C Datasheet, Littelfuse Distributor
30KPA58C Details Description
Related parts for 30KPA58C
Connector Header 15 Position 0.250" (6.35mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
JUMPER-H1506TR/A3048B/H1506TR12" datasheet.pdf
CAP CER 20PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 60POS .050" SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 560PF 2KV NP0 1812 datasheet.pdf
CAP CER 7PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS 2MM VERT SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf