Littelfuse 30KPA60-B
30KPA60-B picture photo
Mfg. Part Number
30KPA60-B
Brief Description
TVS DIODE 60VWM 107.1VC AXIAL
Datasheet Download
30KPA60-B.pdf
Availability of 30KPA60-B
QUANTITY
30KPA60-B Order Process
Ship out your order
Specifications of 30KPA60-B
Internal Part NumberEIS-30KPA60-B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppression (TVS) Diodes
PCN Assembly/OriginTVS Series Assembly 15/May/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series30KPA
PackagingBulk
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)60V
Voltage - Breakdown (Min)63.32V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp107.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)297.1A
Power - Peak Pulse30000W (30kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)30KPA60-B
Related Links30KP, 30KPA60-B Datasheet, Littelfuse Distributor
30KPA60-B Details Description
Related parts for 30KPA60-B
CONN EDGECARD 14POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS .100 DBL STR PCB datasheet.pdf
CONV DC/DC 12VDC .8A 3-5.5VIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W datasheet.pdf
RES 5K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 2.36A 50 MOHM TH datasheet.pdf
CARD MARKER D datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CRYSTAL 52.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf