Littelfuse 30KPA64CA
30KPA64CA picture photo
Mfg. Part Number
30KPA64CA
Brief Description
TVS DIODE 64VWM 104VC AXIAL
Datasheet Download
30KPA64CA.pdf
Availability of 30KPA64CA
QUANTITY
30KPA64CA Order Process
Ship out your order
Specifications of 30KPA64CA
Internal Part NumberEIS-30KPA64CA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppression (TVS) Diodes
PCN Assembly/OriginTVS Series Assembly 15/May/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyTVS - Diodes
Series30KPA
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)64V
Voltage - Breakdown (Min)71.5V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp104V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)291.3A
Power - Peak Pulse30000W (30kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)30KPA64CA
Related Links30KP, 30KPA64CA Datasheet, Littelfuse Distributor
30KPA64CA Details Description
Related parts for 30KPA64CA
IC BUFF TRPL SCHMIT TRIG 8DSBGA datasheet.pdf
TRANSISTOR NPN 30V 20MA TO-92 datasheet.pdf
IC DAC 10-BIT QUAD I2C 10-MSOP datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 4.7K OHM 10SIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
FIXED IND 10NH 480MA 195 MOHM datasheet.pdf
RES 8.87K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 128K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf