Littelfuse 30KPA70-B
30KPA70-B picture photo
Mfg. Part Number
30KPA70-B
Brief Description
TVS DIODE 70VWM 114.45VC P600
Datasheet Download
30KPA70-B.pdf
Availability of 30KPA70-B
QUANTITY
30KPA70-B Order Process
Ship out your order
Specifications of 30KPA70-B
Internal Part NumberEIS-30KPA70-B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppression (TVS) Diodes
PCN Assembly/OriginTVS Series Assembly 15/May/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series30KPA
PackagingBulk
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)70V
Voltage - Breakdown (Min)73.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp114.45V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)278A
Power - Peak Pulse30000W (30kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)30KPA70-B
Related Links30KP, 30KPA70-B Datasheet, Littelfuse Distributor
30KPA70-B Details Description
Related parts for 30KPA70-B
IC OPAMP GP 100KHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
RES SMD 2.2 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC VOICE REC/PLAY 240SEC 28-SOIC datasheet.pdf
Crystal 32.0000MHz 20ppm 8pF 80 Ohm -30°C - 75°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
RES SMD 6.65KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 80V 120A TO220AB datasheet.pdf
CBL 29POS 0.5MM JMPR TYPE A 7" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W datasheet.pdf
RES 270 OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT INLINE 41POS SCKT datasheet.pdf
RES 4.3 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf